A tak si tu žijeme – po mesiaci v kláštore

Život v buddhistickom kláštore uprostred Nepálu je iný. Nedá sa povedať, že horší alebo lepší, nerád takto delím a tiež je to individuálne podľa toho kto a čo porovnáva. Austrálsky vodič kamiónu, čo si prišiel oholiť hlavu a trochu vychillovať našiel mnoho nepriateľov v miestnej zelenine. Bárt z Belgicka zas našiel takmer dvojmetrového hada, čo asi tiež nie každý ocení. Ja som v izbe našiel pavúka, že fuj aký veľký, potom, že dobre, mŕtvy. A potom, že to je len jeho stará koža a teraz je ešte väčší. Ale rozdelili sme si teritórium a sme kamoši.

Pri ranných meditáciach sa občas objavia návštevníci (a holuby), viacero mladších mníchov to podľa ich výrazov v tvári prežíva skôr ako povinnosť. Modlitbami ani rituálmi sa to úplne nazvať nedá, aj keď sa podobajú formou. Všetko sa odohráva najmä v mysli, kde má nastať zmena. V buddhizme si šťastie nevymodlíš. Musím však spomenúť – buddhizmus netvrdí, že je to jediné správne náboženstvo a vyžaduje rešpekt voči všetkým, pretože ľudia sú rôzni a vyhovujú im iné veci, všetci nemôžu byť buddhisti, kresťania alebo ateisti. Hlavné je nesprávať sa ako čurák.

Highlightom dňa sa nedávno stalo varené vajíčko na raňajky s chlebom podobným langošu. K tomu rozvarené pikantné zemiaky s cibuľkou, čo je bežnejšie. Bol to dar rodiny španielskej buddhistky, čo prišli na návštevu. Väčšina, ak nie všetky, príjmy kláštora závisia od podobného ,,sponzorstva”. Nie každý si zvolí cestu mnícha, a tak sa môžu bohatší buddhisti a bežní ľudia podieľať na ich štúdiu a ceste k osvieteniu pre dobro všetkých. Veľa sponzorov je z Číny, iný z Indie nám napríklad zabezpečil 4 autobusy na dlhú cestu do Dehradun v Indii, kde sa koná veľký buddhistický event (na ktorý má odhadom prísť 7 000 ľudí).

Vodopád v kopcoch za dedinou. Oficiálne za vstup do národného parku pýtajú od cudzincov 500 rupií (5 USD). Pohľad na kopy smetí pri chodníku v cene.

Cesty sú také, že 16 kilometrov do centra Káthmandu trvá autobusom hodinu a pol – až dve. Čím viac Ázia, tým viac ľudí sa doň zmestí. 39 do Mlynskej je oproti tomu sen. Cesta do Indie vraj naposledy trvala 40 hodín, ale uvidíme.

Kvôli tomuto výletu odpadlo starším mníchom zopár hodín angličtiny, neskôr aj mladším. Trénovali totiž filozofickú debatu, pri ktorej sa na rôzne témy súperí s inými kláštormi. Raz nám spontánne odpadla kvôli divadlu v chráme. To trvalo dve hodiny počas ktorých som napäto čakal na skandovanie a aplauz – skončilo to tak, že sa všetci proste postavili a odišli. Keď mi prvý mních po ruke odpovedal na otázku, že ASI to skončilo, spýtal som sa pre istotu ďalších. To sa v Nepále, kde každý vraví niečo iné oplatí. Spravíš z toho priemer a máš asi správnu odpoveď alebo smer. Predstavenie bolo o niekom z línie Kagyu, chalani famózne zahrali trúchliace ženy aj letiace orly. Práve on pred 800 rokmi dosiahol osvietenie a preto ideme do Indie, kde budú okrem učení predstavenia, tibetské tance a hudba.

Viac ma prekvapili otázky nepálskych vojakov v lese, že kam ideme. Kopce kúsok od nás tvoria národný park. Vedie doňho cesta okolo vodopádu za ktorým majú stanovište a za ktorým pokračuje cesta do neznáma, k domovom zopár miestnych. Stretli sme niekoľko detí, ktoré sem denne šlapú polhodinu do strmého kopca a potom ešte bohviejak ďaleko domov. To sa asi odnaučíš zabúdať kúpiť pečivo.

Cesta za vodopádom, vodnou nádržou a vojenským stanoviskom pokračuje ďalej k domom v kopcoch. V období dažďa to asi nie je moc sranda.

Opice v lese sa tvárili takisto nezáväzne ako tie v meste, akurát opičí alfa samec (ak to je ten s najväčšími guľami) si ma premeral akoby som nebol tak päťkrát väčší ja, ale on, tak som radšej počkal, kým prejdú. O šiestej už je hlboká tma a cestu nočným životom na miestnom vidieku nám spestrovali príležitostné požiare odpadkov. Niekto vzdelaný by mi mohol vysvetliť, ako môžu celý deň skladovať v tom teple mäso na nezakrytom pouličnom stole a nezomrieť z neho. Po zotmení netrvá dlho, kým sa všetci zbalia, tak mi vŕta hlavou, čo spravia s tými šiestimi nepredanými a bezhlavými kurčatami.

Okolie kláštora tvoria ryžové polia a domčeky, z ktorých veľa má na prízemí obchodík alebo reštauráciu. Teda skôr ide o ich kuchyňu so stolom navyše, kde sa občas prídu najesť susedia. Po ceste k prameňu som stretol prvého opilca, ktorý mi nadšene po nepálsky (teda dlho) stískal ruku a niečo rozprával, kým som ho neopustil. Z bambusov vznikla neďaleko parádna húpačka, kam občas vybehnú malí mnísi. Tiež radi vybehnú na fľašku coly alebo sprite-u, čo mi pripomína, ako sme sedávali u deda na dedine pri podobných fľaškách so sýtozeleným obsahom pred krčmou a tvárili sa drsne.

Za oknom mám záhradu a niekedy večer, keď psy nemajú diskusiu, počujem cez cvrčkov z neďalekého domu gitaru. Which is nice.

Z tisíc a jedna zajímavostí, pijavice očividne dokážu liezť po stene, čo som zistil pri sprchovaní. Kde sa tam vzali je menšou záhadou ako ryba, ktorú jeden mních našiel v betónovom, asi 20 centimetrovom kanáli okolo trávnika uprostred kláštora a utekal ju pustiť do ďalekej rieky. Nie je tu potok ani nič, tak možno z ryžového pola po daždi?

..vždy, keď dopíšem článok, nechám tu tento odkaz: https://www.volunteersinitiativenepal.org/donate_now/general-donation/

Môžeš cez neho spraviť ľubovoľný príspevok cez PayPal partnerskej dobrovoľníckej organizácii v Holandsku. Keď sa ti článok páčil budem rád, ak im pošleš dáke to euríčko.

Všetky fotky nájdeš vo verejnom albume na Facebooku.

About the author

Leave a Reply